call
  Masz pytania? zadzwoń - 692 306 184
Strona główna menu

Idą mrozy! Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Zimowy czas to nie tylko okres radości z nadchodzących świąt oraz zabaw na śniegu. Szybko zapadający zmrok sprawia, że spędzamy więcej czasu w domu, a niskie temperatury powodują, że konieczne jest ogrzewanie pomieszczeń. Chcąc utrzymać pożądaną temperaturę w mieszkaniu i nie wydawać znacznej sumy pieniędzy na zapewnienie naszej rodzinie ciepła, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami pozwalającymi na oszczędności na ogrzewaniu.

Temperatura w domu – od czego zależy i ile powinna wynosić?

Zapewnienie właściwej temperatury pomieszczeń jest bardzo ważne. Chłód może powodować powstawanie na ścianach grzybów oraz pleśni, ewentualnie stać się przyczyną chorób. Jeżeli pracujemy w domu, nieodpowiednio ogrzane pomieszczenie spowoduje, że będziemy marznąć i trudno będzie utrzymać nam konieczną do pracy koncentrację.

Określenie optymalnej temperatury, jaka powinna panować w domu, nie jest takie proste, jak może się nam wydawać. Należy wziąć pod uwagę porę roku, styl życia domowników oraz ich wiek. Ogólnie uznaje się, że zimą w pomieszczeniach powinny panować temperatury z zakresu 18-21 st. C. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu poziomu ciepła do indywidualnych potrzeb.

Osoby bardziej aktywne lepiej będą się czuły w chłodniejszym pokoju, natomiast dzieci i osoby starsze zwykle preferują, gdy w pokoju jest nieco cieplej. Najcieplej powinno być w łazience, najchłodniej – w sypialni, zwłaszcza wieczorem, gdy kładziemy się spać.

Wysokość temperatury panującej w domu zależy od wielu czynników, m.in. zewnętrznej warstwy ocieplenia budynku, jakości zamontowanych w nim okien i drzwi, rozmieszczenia mebli, sposobu zamontowania grzejników oraz wydolności systemu grzewczego. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepszy piec i najgrubsze ocieplenie ścian nie pomoże, jeżeli ogrzane powietrze będzie wydostawało się przez nieszczelne okna i drzwi.

Podstawowe zasady oszczędnego ogrzewania domu

Warunkiem utrzymania ciepła w pomieszczeniach jest ograniczenie jego strat. Powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, aby uszczelnić okna, drzwi. Najlepiej zrobić to nim nadejdzie zima, aby nie dokonywać napraw i wymian w pośpiechu czy zbyt późno nie odkryć, że ze względu na mrozy, te są trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia. Wymiana stolarki okiennej zimą nie należy do rzeczy przyjemnych i łatwych.

Najwięcej ciepła tracimy przez nieszczelne okna i drzwi. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach, koszty ogrzewania mogą znacząco się obniżyć, kiedy zdecydujemy się na wymianę starej, nieefektywnej stolarki otworowej. Dodatkowo poziom izolacyjności cieplnej domu może podnieść wyposażenie okien w rolety zewnętrzne.

– Chcąc wybrać okna i drzwi, które zapewnią dobrą termoizolacyjność domu, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na wartość ich współczynnika przenikalności cieplnej – wyjaśnia specjalista marki DAKO, renomowanego producenta okien, drzwi i rolet zewnętrznych – Im jest on niższy, tym lepsze parametry termiczne stolarki.

Pamiętajmy także, aby nie zasłaniać grzejników. Jeżeli zakryjemy je na przykład zasłoną lub zbyt mocno zabudujemy, zaburzymy prawidłowy przepływ ciepła w pomieszczeniu. Ogrzane powietrze nie będzie rozchodziło się równomiernie, lecz ogrzeje materiał zakrywający konwektor.

Równie ważne, co zadbanie o odpowiednie osłonięcie kaloryferów jest ich regularne odpowietrzanie. Piec grzewczy może pracować na maksymalnych obrotach, jednak pomieszczenia nie nagrzeją się, jeżeli kaloryfery nie będą działały sprawnie. Aby podnieść skuteczność rozprowadzania ciepła z grzejników, możemy zastosować folię odbijającą ciepło. Zamontowana za kaloryferem sprawi, że ciepło zamiast ogrzewać ścianę, odbije się od folii i ogrzeje pomieszczenie.

Przemieszczając się po domu warto zamykać za sobą drzwi. Dzięki temu powietrze  nie będzie się szybko wychładzać, ustrzeżemy się w ten sposób także przed potencjalnymi przeciągami.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w łatwy sposób?

Wychodząc z domu, warto przykręcić grzejniki. Podczas nieobecności domowników oszczędniej jest utrzymywać  nieco niższą temperaturę. Jeżeli będziemy to robić każdego dnia przed wyjściem do pracy lub szkoły to te kilka godzin słabszego ogrzewania pomieszczeń, przyniesie nam zauważalny zysk.

Nie należy jednak całkowicie zakręcać grzejników w trzaskające mrozy, ponieważ może to spowodować nadmierne wychłodzenie pomieszczeń, a późniejsze ich ogrzanie zajmie dużo czasu i wzmożona praca pieca może pochłonąć oszczędności, które poczyniliśmy w ciągu kilku godzin braku ogrzewania.

Jeżeli grzejniki znajdują się bezpośrednio pod oknem, warto zastanowić się nad zainstalowaniem nad nimi półki lub nieco szerszego parapetu – tak, aby ciepło zamiast uciekać ku szybie, kierowane było do wnętrza pomieszczenia.

Nawet zimą zdarzają się cieplejsze, słoneczne dni. Warto odsunąć wtedy zasłony oraz żaluzje, aby promienie słoneczne naturalnie ogrzewały pomieszczenie (pamiętajmy także o ich zamknięciu po zachodzie słońca). Jeżeli chcemy przewietrzyć pokój, nie powinniśmy uchylać okna na dłuższy czas, lecz otworzyć je szeroko, ale na krótką chwilę.

Wietrzenie powinno odbywać się przy otwartych na oścież oknach i  zakręconych grzejnikach. W ten sposób powietrze w pokoju zostanie zastąpione chłodniejszym, które szybko się nagrzeje od ciepła stropów i ścian. W przypadku wietrzenia pokoi po zachodzie słońca pamiętajmy, by po jego zakończeniu ponownie zasunąć rolety zewnętrzne  i wewnętrzne, aby w ten sposób zatrzymać świeżo ogrzane powietrze w środku.

Ekonomiczne i skuteczne ogrzewanie twojego domu

Niezależnie od tego czy dom ogrzewany jest kotłem gazowym, węglowym, olejowym czy za pomocą odnawialnych źródeł energii, jego koszty będą znacznie wyższe, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej izolacji cieplnej. Nim nadejdą zimowe mrozy, warto zweryfikować szczelność okien i drzwi, są to bowiem elementy istotnie wpływające na właściwą termoizolację domu, dzięki czemu będziemy cieszyć się ciepłem i niższymi rachunkami.